Mikor mire van szükség?

Munkánk során sokszor találkozunk azzal, hogy a Megrendelő azon kívül, hogy tudja, épület statikusra van szüksége, nem tudja, mit rendeljen, milyen formában van szükség a statikus munkájára. Ezt az alábbiakban tisztázzuk, hogy a továbbiakban mindenki számára érthető legyen. Családi házakra illetve kisebb megbízásokra vetítve adjuk közzé, nem nagyobb tervezési projektekről beszélünk.

Az épület statikus elsődleges feladata: az épület erőjátékának, egyensúlyi állapotának biztosítása az érvényben lévő szabványokkal összhangban. Az épület statikus mindig az egyensúlyi állapot biztosítására törekszik.

Amikor olyan statikai vizsgálatokra van szükség, amely nem hatósági engedélyhez kötött, tehát pl. ingatlanvásárlás előtti statikus szemrevételezés, előzetes vélemény egy tetőtér beépíthetőségével kapcsolatban, vagy egy előzetes épület statikus vizsgálat egy fal bonthatóságával kapcsolatban, akkor amire szükség van, az egy statikus szakvélemény. Ebben az esetben a statikus elmondja, és írásba adja (!) statikus szakvélemény formájában, hogy a tervezett átalakítással kapcsolatban mi lesz az irányadó. Ha pl. egy tetőtér beépítés lehetőségéről beszélünk, akkor megmondja, hogy mire lehet számítani: meg kell-e erősíteni az alapot, meg kell-e erősíteni a födémet, stb.

Amikor hatósági engedélyhez kötött beavatkozásokra van szükség, ami jellemzően akkor kell, amikor tartószerkezetet érintő beavatkozás történik (ilyen a tetőtér beépítés is, főfalba nyílás vágása, stb) vagy homlokzatot érintő beavatkozás történik (új ablak nyitása homlokzatra, stb.) akkor a hatóságnak nem elég az épület statikus előzetes vizsgálata illetve a statikus szakvélemény. Az nem a hatóságnak készült. Az a megbízónak készült. A hatóságnak engedélyezési tervre van szüksége, az alapján tudja eldönteni, hogy engedélyezi-e a tervezett átalakítást vagy sem. Ehhez egy engedélyezési tervdokumentációt kell benyújtani. Ez áll egy építész tervfejezetből (alaprajzok, metszetek, nézetek, műszaki leírás, stb.) és áll egy statikus tervfejezetből (tartószerkezeti műszaki leírás, statikai számítás, tervezői nyilatkozat). Tehát ez egy másik munkarész!

Amikor kényesebb kérdésekről van szó, és nem olyan egyszerűen kivitelezhető dolgokról, mint pl. egy gerendás födém felrakása a négyszög alaprajzú épületre, akkor célszerű statikus kiviteli tervet készíttetni, legalább azokról a részletekről, amelyeknél egy esetleges hiba utólagos kijavítása nagyon nagy költségekkel lenne csak megoldható (ilyen pl. az alapozás). Ebben az esetben az épület statikus külön megbízás keretében elkészíti ezeknek az épületszerkezeteknek a statikus kiviteli tervét. Ez tartalmaz rajzokat és részletrajzokat, a szükséges statikai megoldásokkal.

Tehát alapvetően ez a három munkarész alkotja a statikus tervezőnek adott megbízások zömét.

Reméljük ezzel sikerült eloszlatnunk némi zűrzavart a statikus munkájával kapcsolatban, és Ön is el tudja már dönteni a fenti információk fényében, hogy Önnek melyikre is van szüksége. Amennyiben további segítségre van szüksége, keressen meg bennünket elérhetőségeinken.